Black Russian Terriers

Öğeyi Oyla
(0 oy)

BlackRussianTerriers 3139BLACK RUSSIAN TERRIERS

Familya: Terrier
Diğer Adları: Chornyi, Terrier Noir Russe, Russian Bear Schnauzer, Black Terrier, Tchiorny Terrier.
Rengi: Gölgeli mavi gri (olgunlaşmış, 18 aylığın üstündeki köpekler); yavru Kerry Blue Terrierler ise çok koyu mavi veya gölgeli kahverengi
Çıkış Yeri: Rusya
Çıkış Tarihi: 1984
Orjinal İşlevi: Koruma, Arama Kurtarma, Bekçi, Arama, Asker, Çoban, Kurtarma, Polis
Günümüzdeki İşlevi: Fare avı
Ortalama Ömür: 10–11 yıl
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 45,4–68/36,3–59 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 66–72/64–70 cm
 
Siyah Rus Teriyesi yeni bir ırk sayılır. Siyah Rus Terrieri iri bir köpektir. Bu genç ırk güvenilir karakteri, tüy dökmeyen kürkü, değişik iklim koşullarına iyi uyumu, kolay eğitilebilirliği, sağlıklı ırk yapısı ile dikkat çekmekte ve popülerliği artmaktadır.
Siyah Rus Teriyesi, iri, gösterişli görünüşü ve çok yönlü görev yetenekleri ile de öne çıkmaktadır. Çok sadık, son derece zeki ve bağımsız yapıda köpeklerdir. Agresif olmayan, güvenilir güçlü koruma içgüdüleri vardır. Üst düzey köpek zekâsı ve dengeli karakterli Siyah Rus Teriyesinin tüm bu özeliklerini ortaya çıkarmak için profesyonel köpek eğitmeni ya da uzmanı olmanız gerekmez.
Siyah Rus Teriyesi ile yapacaklarınız sınırsızdır. İyi itaat eğitimi alırlar, köpek ırk yarışmalarının vazgeçilmez köpekleridirler, kolay arama kurtarma eğitimi alırlar, alan koruma, yakın koruma, evde işte iyi bir bekçi olabilirler. Eğitildiklerinde iyi terapi köpeğidirler.
Benzersiz eşlik özelliği, tüm yaş gruplarıyla anlaşma becerisi, diğer evcil hayvanlar ve diğer köpeklerle geçinebilme becerisi ile değişmez aile köpeğidirler.
Tüm iyi görev ırklarında olduğu gibi, kolay öğrenen ve eğitime çok yatkın Siyah Rus Teriyesi için erken yaşta doğru sosyalleşme ve tutarlı eğitim çok önemlidir. Siyah Rus Teriyesi evde, bahçede ya da kulübesinde unutulup tek başına bırakılacak bir köpek değildir. Bu önce onu mutsuz eder sonra da geliştireceği kötü alışkanlıklar ile sizi mutsuz edecektir. Siyah Rus Teriyesi sahibinin düzenli ve tutarlı ilgisiyle gerekli temel eğitimi çok çabuk alacak ve sizi mutlu edecektir.

Güçlü sinirlere sahip bu nadir Rus ırkı dayanıklı ve sağlam yapılıdır. Güçlü, sakin ve dikkatlidir. Geniş ve uzun kafatası güçlü bir görünüm sergiler. Bıyık ve sakalları kafanın iri ve dikdörtgen görüntüsüne katkıda bulunur. Alın çıkıntısı belirgindir, ancak çok göze batmaz. Burun iri ve siyahtır. Dudaklar gergin ve siyahtır. Çeneler iri ve güçlüdür. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler orta büyüklükte ve birbirinden ayrı konumlanmıştır. Göz kenarları siyah ve badem şeklindedir. Kulaklar üçgen, düşük ve uç kısmı yuvarlaktır. Kulağın uzunluğu göz kenarının dış kenarına kadar gelir. Kulaklar oldukça yukardan konumludur. Boyun kalın, kaslı ve güçlüdür. Vücut uzunluğu köpeğe kare görünüm verecek şekilde omuz yüksekliği ile orantılı olmalıdır. Omuz sırt çizgisinden hafifçe yükselir. Boyun altı sarkıntısı çok belirgin değildir. Büyük ve ayı pençesivari patileri siyah renkte, sağlam ve kalın tabanlıdır. Tırnaklar iri ve koyu renktedir. Vücudun uzunluğu omuz yüksekliği ile orantılıdır. Sırt çizgisi yere paralel ancak dümdüz değildir. Ön bacaklar yere dik ve kemiklidir. Omuzlar güçlü ve adalelidir. Dirsekler içe ya da dışa dönük değildir. Bacakların 2/4'ü sık tüylerle kaplıdır. Patiler tamamen tüylerle kaplıdır. Arka bacaklar kaslı ve güçlüdür. Topuklar güçlü ve yere diktir. Siyah Rus Terrierin güçlü ve dengeli bir yürüyüşü vardır. Kuyruk kesik ve diktir. Su geçirmez kürkü siyahtır.

Karakteri
Siyah Rus Terrieri cesur ve dikkatli bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucu ve 1,5 - 2 yaşından itibaren güçlü bir koruma güdüsü vardır. Yavrular doğru yönlendirme amacıyla sevgiyle büyütülmelidir. Yavrular duyarlı, oyuncu, adapte olmaya hazır ve kolay eğitilir. Meraklıdırlar ve herşeyi keşfetmek için yaklaşırlar. Erişkin olduklarında bile çocuklara karşı oyuncudur. Erkekler çocukları severken dişiler onlarla oynamaya pek eğilimli değildir. Bu ırk diğer hayvanlar ve insanlarla yoğun bir birlikte olma isteği vardır. Siyah Rus Terrieri güçlü ve dengeli bir karaktere sahiptir. Erkekler diğer dominant erkeklerle anlaşamazsa da diğer köpeklerle kavga etmekten kaçınırlar. Kolay tuvalet eğitimi alır ve tasma ile gezmeyi de kolay kabul eder. Siyah Rus Terrieri eğitim egzersizlerinden çok hoşlanır. Bu ırk sadece gerektiğinde havlar ve ailesi tehlike altındayken kendi insiyatifi ile harekete geçer. Siyah Rus Terrieri geç olgunlaşır. Evde bakımları kolaydır.

Yaşam Ortamı
Siyah Rus Terrieri yeterli egzersiz sağlandığında bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Ev içinde pek hareketli değildir.

Egzersiz İhtiyacı
Siyah Rus Terrieri her zaman uzun yürüyüşlere hazırdır. Su ve karda oynamaktan da büyük keyif alır.

Bakımı
Su geçirmez kürkü sert, telsi, sık ve dalgalı 4-10 cm uzunluğundaki tüylerden oluşur. Siyah Rus Terrierinin sık kaşları ve sakalı vardır. Boynundaki tüyler yele oluşturur. Alt kürkü sıktır. Yılda 2-3 kez profesyonel bir tüy bakımı gerekir. Haftada en az bir kaç kez tüyleri fırçalanmalıdır. Kulakları ve patilerindeki tüylerin kısa tutulması da önemlidir. Siyah Rus Terrieri yeterli fırçalanırsa az tüy döker.

Kökeni
Kırklı yıllarda ordu kontrolündeki Red Star köpek üretim çiftliği kendi gereksinimleri için yeni bir köpek geliştirmeye başladı. Sovyet üretici uzmanları tarafından geliştirilen bir program kullandılar. Amaç, iri, dayanıklı ve atik, ülkedeki büyük iklim farklılıklarına dayanabilecek çok yönlü bir köpek üretmekti. Üreticiler Dev Schnauzer, Rottweiler ve Airedale Terrier ile Rus Su Köpeğini çaprazlamaya başladılar. Bu karışıma yaklaşık 20 ırk daha eklendi. Sadece en iyi köpekler üretimde kullanıldı. Sonunda dengeli bir karaktere sahip bir köpek elde ettiler ancak görünüm henüz oturmamıştı. O dönemler sadece karakter önemliydi. Bir kaç yıl sonra Rus "DOSAAF" ürecileri (DOSAAF bir askeri organizsyondur) Red Star Çitfliğinden köpek satın almaya başladılar. İyi özellikleri görmezden gelmeden dış görünümü standardize etmeye başardılar. Mayıs 1984'de ırk FCI tarafından "Siyah Rus Terrieri" olarak tanındı. Siyah Rus Terrieri, Malinois Fransız Ordusu için neyse Rus Ordusu için de aynı anlamı taşımaktadır. Siyah Rus Terrieri nedensiz saldırganlık dışında Alman Çoban Köpeğinin sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir.


Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katmanlı, Su geçirmez özellikte, Sert, Telsi, Sık, Dalgalı.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Yılda 2-3 kez profesyonel bir tüy bakımı, Kulakları ve patilerindeki tüylerin kısa tutulması gerekir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah


Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Uysal, Cesur, Dikkatli, Zeki, İtaatkar, Yalnız kalmayı sevmez, Geç olgunlaşır.
Kötü Huyları -
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Arama, Asker, Çoban, Kurtarma, Polis
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Kulak iltihabı.
Yaşam Süresi 10 - 11 Yıl


Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri Chornyi, Terrier Noir Russe, Russian Bear Schnauzer, Black Terrier, Tchiorny Terrier.
Bağlı Olduğu klüp CKC, FCI, BRTCA, SKC, NKC, BRAGG, ANKC, APRI, AKC
Kökeni Rusya